Shtatzënia

Këtu ju mund t'i shkëmbeni brengat dhe përvojat tuaja rreth shtatzënisë

Komentet

Linda - 10/02/2020 - 00:43

Pershendetje, para nje jave kisha nje abort me sugjerimin e doktoreve, per arsye te mos zhvillimit te embrionit dmth dukej vetem qesja gestative apo sic po u njifke ndryshe " shtatzani e zbrazet". A dini kur mundem me provu prape me mbet shtatzan ?

Hamidja - 15/08/2019 - 11:35

Edhe une e kom bo abortin me ilaqe. Boll keq jom kon po mbas nje kohe mka kalu. Veq une kom shku edhe te nje psikologe ne QMF ketu ne Ferizaj.

Oli - 06/08/2019 - 09:19

Pershendetje kam pasur abort me pilula para 3 diteve isha 5 javeshe shtatzan. Ishte shtatzania imr e pare. Dhe aborti u be me deshiren e partnerit. Dhe une nuk munda ta mbaja dhe ta rrisja e vetme. Por tani ndihem plotesisht e shkatruar shpirterisht dhe menderisht. Kam pasur edhe shenja depresioni dhe ankthi me mpihen durat edhe kembet me mbahet frymarrja dhe nuk duroj dot asnje njeri te me flase qofte per mire apo per keq. Nuk perqendrohem dot ne nje vend. Me duket sikur do cmendem. Ju lutem me ndihmoni si nuk ta kaloj kete gjendje te rende? Ju lutemmm

Edona - 05/08/2019 - 09:17

Pershendetje jam 24 vjeqe. Jam shtatzan 12 Javeshe hera pare. Ne fillim kam qen mire. Por ky Muaji i 3t ka qen tmerr per mua . Isha nje dit per analiza te gjenderres tiroide. Duke me marr gjakun. Mu terrua si gjdokujt qe mund ti ndodhe . Kerkova pak uje doktorrit. Dhe ne vend qe te pija ose diqka ngadale un ktheva ujin fetyres time mendova qe do kfillem me shpejt. Por ne at moment u ngelfata disa minuta. E kisha nga uji i ftofet. Qe ja ktheva vetes. Dmth sikur kur te sharron ne uj e mbytesh ashtu me ndodhi. Por qe nga ajo dite jam ne nje gjendje teper te keqe. Pom vje kjo ndjesi pothaujse tere diten . Po duket sikur do me ndodh perseri. Jam teper gjendje tkeqe me duket qe do me ndalet fryma perseri Nuk guxoj me te rri me njerez shume . Nuk guxoj as vetem te rri. Vetem me nenen time ose burrin tim. Nuk po i duroj zhurmat. Jam teper keq . Sot prap u zgjova ne mengjes. Kisha te njejten ndjesi. Dhe kur kam ket ndjesi. Qaj nuk di mendoj vetem negativisht . Po du mu qmend as fmien spe du as kurgja. Ju Lutem a keni pas ndonjehere ndonje rast si i imi Ju lutem me ndihmoni jam ne gjendje shum te keqe..

Resmije - 13/07/2019 - 13:01

Une jam shtatzan ne muajin e 4 tani kam hy por e kam pasur nje gur ne idhs nuk me ka shkaktuar probleme asnjehere por tani qe jam shtatzan nganjehere me vret a mund te me tregoni se a mund te kem probleme gjate lindjes per shkak te ketij?

Anonim - 16/06/2019 - 12:20

Pershendetje jam nje nen 4 javshe shtatzan .por para dy ditesh e mora vesh se jam shtatzan ..jam pak ne merak sepse un merrem me sport dhe para 1 jave kam ber shum peshngritje ..die vura re se kam dhimbje si ato te ciklit menstrual ..mundet tme thot ndokush a jan shenja aborti? Flm

Beba-ks - 19/04/2019 - 08:21

Pershendetje Ambra, Fillimisht duhet te lajmerohesh ne QMG -Qendra per Mireqenien e Gruas. Besoj qe aty do te mirepritesh nga stafi profesional te cilet ne vizite e siper do te mundohen te te ofrojne te gjitha sherbimet e nevojshme per gjendjen tuaj. Ne rast se duhet nje mendim apo intervenim tjeter, atehere do te udhezohesh qe vizitat e tjera t'i besh ne Kliniken Obstetrike Gjinekologjike ne Prishtine. Ju lutem mos e humbni besimin ne mjekesi sepse me te veretet kemi mjeke te specializuar dhe me pervoje te mire. Bej durim dhe vazhdo tutje me vizitat mjekesore per te ardhur ne nje perfundim dhe zgjidhje sa me te denje.

Ambra malltezi - 18/04/2019 - 12:03

Kam pasur dy aborte kirugjikale rallazi ne dy vite te fundit. Para dy ditesh bera pastrimin dhe ndihem e rene moralisht dhe pa shprese per te gjetur nje zgjidhje ne spitalet tona se cdo gje ka marre fund dhe mjeket duan para qe te flasin njesoj si makina qe don nafte te ece se nuk te japin nje zgjidhje nje shprese che un tani nuk di se cfare duhet te bej dhe ku te drejtohem se edhe PSE shkova per para se te tentoja nje tjeter shtatzani me than cdo gje ne rregull dhe kur ndodhi serish ngren supet perpjet Duke dal vet te lare e Duke thene qe nuk e kane ata ne dor. Ndoshta ju se keni ndor se cdo gje vjen nga zoti por ju keni ne dore te na ofroni nje zgjidhje nje mundesi per te gjetur se ku calon dhe cfare zgjidhje ka qe mos te perseritet dy her e njejta gje. Sepse kur te ndodh nje her ti ndjehesh keq por shpreson se heren tjeter me ndihmen e mjekeve ti mund tia dalesh por kur te ndodh serish cdo shprese venitet dhe ti e humb besimin dhe ideja per ta ri provuar humbet krejtsisht sepse nuk mundesh dot me se dem qe perjeton emocinalisht eshte shum her me i madh se ai fizik. Sot un ndihem e pashpres per te gjetur nje zgjidhje sepse frika se cdo gje mund te perseritet e mund deshiren e madhe qe nje femer ka ate te te qenit nenen.

Ambra malltezi - 18/04/2019 - 12:02

Kam pasur dy aborte kirugjikale rallazi ne dy vite te fundit. Para dy ditesh bera pastrimin dhe ndihem e rene moralisht dhe pa shprese per te gjetur nje zgjidhje ne spitalet tona se cdo gje ka marre fund dhe mjeket duan para qe te flasin njesoj si makina qe don nafte te ece se nuk te japin nje zgjidhje nje shprese che un tani nuk di se cfare duhet te bej dhe ku te drejtohem se edhe PSE shkova per para se te tentoja nje tjeter shtatzani me than cdo gje ne rregull dhe kur ndodhi serish ngren supet perpjet Duke dal vet te lare e Duke thene qe nuk e kane ata ne dor. Ndoshta ju se keni ndor se cdo gje vjen nga zoti por ju keni ne dore te na ofroni nje zgjidhje nje mundesi per te gjetur se ku calon dhe cfare zgjidhje ka qe mos te perseritet dy her e njejta gje. Sepse kur te ndodh nje her ti ndjehesh keq por shpreson se heren tjeter me ndihmen e mjekeve ti mund tia dalesh por kur te ndodh serish cdo shprese venitet dhe ti e humb besimin dhe ideja per ta ri provuar humbet krejtsisht sepse nuk mundesh dot me se dem qe perjeton emocinalisht eshte shum her me i madh se ai fizik. Sot un ndihem e pashpres per te gjetur nje zgjidhje sepse frika se cdo gje mund te perseritet e mund deshiren e madhe qe nje femer ka ate te te qenit nenen.

Nexha - 17/08/2017 - 13:00

Edhe une para se me lind kom pas dhimbje ne shpine e ne bark. Po kom pas edhe force shume, garant shume shpejt ki me lind. Lindje te lehte

12

Komento